Formy a aplikácia
Hovädzí alebo bravčový kolagén – na jeho označenie sa tiež používa slovné spojenie, živočíšny kolagén. Získavanie kolagénu z hovädzieho dobytka a prasiat vyžaduje ofenzívne chemické a enzymatické spracovanie, čo spôsobuje značnú degradáciu proteínov. Tento kolagén obsahuje tiež prióny – infekčné bielkoviny, ktoré môžu vyvolať smrteľné ochorenie nervového systému – BSE alebo Creutzfeld- Jakobovú chorobu. Ryby a nižšie organizmy nemajú schopnosť produkovať prióny.
Pri spracovávaní do kozmetických a potravinových prípravkov sa však sterilizuje!
Rastlinný kolagén (fytocollagen) – rastlinný fytocollagen (ide o obchodné označenie) obsahuje polycarbohydráty rastlinného pôvodu, ktoré na koži vytvárajú ochranný film a majú podobný účinok ako živočíšny kolagén. Účinok týchto komponentov ale nie je tak komplexný ako účinok kolagénu.
Lyofilizovaný kolagén – Lyofilizácia je metóda vysúšanie látok, založená na sušení zmrazovaním pri teplotách pod 0°C a výrazne nižším tlakom. Pri tomto procese nie sú zničené a účinná látka si zachováva účinnosť a obsah cenných prvkov ako sú vitamíny, proteíny, enzýmy, minerálne látky. Lyofilizované prípravky obsahujú iba malé množstvo vody a nevyžadujú konzervačné látky. Tento druh kolagénu sa používa väčšinou v doplnkoch výživy, najmä tých, ktoré sa používajú na regeneráciu kože a chrupaviek. Náklady na lyofilizáciu majú vplyv na vyššiu cenu výrobkov z neho.